Kömür ve Kok

Günümüzde küresel enerji tüketiminin en önemli bileşeni olan kömür elektrik üretimi, ısınma ve sanayi gibi sektörlerde büyük talep görmektedir. Kömürün yüksek sıcaklık altında oksijensiz ortamda ısıtılmasıyla bünyesindeki uçucu maddeleri kaybetmiş türüne ise kok kömürü denir. Üretilen kok kömürünün %95’i demir - çelik sektöründe kullanılır.

Öne çıkan ürünler

Tümünü listele

Kömür ve Kok Hakkında

Doğada yaygın olarak bulunması, düşük maliyetlerle çıkarılabilmesi ve kullanım kolaylığı sebebiyle tarihsel olarak petrolle birlikte insanlığın en yaygın olarak kullandığı yakıtlardan biri kömürdür. Kömürlerin yaşı arttıkça karbon içeriği ve kalorifik değeri de artar. En genç kömür olarak kabul edilen turbalardan sonra daha yaşlı yani uzun dönemlerde oluşan kömürler sırasıyla linyit, alt bitümlü kömür, taş kömürü ve antrasittir. Alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesine rağmen kömür kullanımı hala tarihin en yüksek seviyelerinde seyretmektedir. Başta elektrik enerjisi üretimi olmak üzere, demir-çelik ve çimento imalatında, ısınmada ve birçok endüstriyel proseste kömür kullanımı oldukça yaygındır. Koklaşma özelliği bulunan kömürlerden elde edilen kok kömürü ise genellikle metalürjik uygulamalarda kullanılır.

Kömür ve kok, kömürünün ticaretinde kül, kül bileşimi, nem, uçucu madde, kalorifik değer ve yoğunluk analizi ile birlikte karbon, kükürt, azot, hidrojen ve oksijen gibi elementel analizler çok büyük önem teşkil etmektedir.

Kömür ve Kok sektörü ile ilgili haberler

Kömür ve Kok sektörü ile ilgili Terralab ekosistemindeki son güncellemeler aşağıdaki gibidir.

Aklınızda soru işareti kalmasın.

İletişim bilgilerinizi bırakın, size ulaşalım.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Sürdürülebilir fayda.

Müşterilerimizin değer zincirlerini anlayarak, doğru tanımlanan ihtiyaçlar için doğru konfigüre edilmiş çözümler sunuyoruz. Satış ve sonrası süreçlerde 25 yıllık birikimimizi müşterilerimizin memnuniyetini oluşturmaya yanstıyoruz.

İletişim

Sizin ihtiyaçlarınızı ve amaçlarınızı özümsemek için sizi dinliyoruz.

Uzmanlık

Süreçlerinizi istediğiniz noktaya taşıyacak çözümü oluşturuyor ve sürekliliğini sağlıyoruz.

Güven

Güvenilir sonuçlara en verimli şekilde ulaştıracak rotayıbirlikte oluşturuyoruz.